מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

מה זמן ההחלמה לאחר ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט הוא ניתוח העיניים הנפוץ ביותר באנשים מעל גיל 60. הוא מתאפיין באחוזי ההצלחה גבוהים, מתבצע בהרדמה מקומית ואורך כ-15-30 דקות בלבד. 

לאחר הניתוח יישאר המנותח להתאוששות במרפאה ויצא לביתו עוד באותו היום עם מלווה נוסף. הרופא יעביר הנחיות למטופל אודות הפעולות ושמירה על העין בימים הקרובים, נהיגה, פעילות גופנית אחרי ניתוח קטרקט ועוד.

תוכן עניינים

התאוששות לאחר ניתוח קטרקט

בסיום הניתוח מתבקש המנותח להמתין באזור ההתאוששות. ההתאוששות במרפאה נמשכת בד"כ דקות ספורות עד חצי שעה. לאחר שהמנותח מרגיש בטוב ונבדק כי הוא יכול לצאת, הוא משתחרר לביתו. בשלב זה המנותח עשוי להרגיש עקצוץ קל או תחושת שריפה וכי העין עדיין אינה מוכנה להיחשף לאור. כדי להגן על העין יש ללכת עם מגן עיניים אותו יקבל המנותח כבר בחדר הניתוח.

כשלים נדירים אשר יכולים להופיע במהלך הניתוח יהיו נפילת העדשה לקרקעית העין, דימום במעטפת העין (נקרא גם דימום כורואידלי) ואיבוד של קופסית העדשה. כשלים אלו דורשים טיפול המשך ובדרך כלל מדובר בניתוח נוסף.    

כמה זמן אורכת ההחלמה לאחר ניתוח קטרקט

ההחלמה מניתוח קטרקט אורכת בין שעות לשבועיים כאשר המנותח צריך להתרגל למצב החדש וכל אחד עשוי להגיב בצורה שונה. הניתוח אינו מחייב חבישה של העין אך דורש הגנה באמצעות מגן מתאים. הרופא ישחרר את המנותח לביתו עם הוראות ברורות לשימוש במגן כולל מתי להשתמש בו ומתי אפשר להסירו.

לאחר הניתוח ייתכנו כאבים קלים, העין יכולה להיות אדומה ותיתכן אי נוחות סבירה. כל התופעות הללו יחלפו תוך ימים ספורים כאשר לרוב יגיע המנותח לפגישת מעקב ביום שלאחר הניתוח. במידה ואי הנוחות רבה או שישנו כאב חזק, יש לדווח על כך לרופא.

הנחיות לאחר ניתוח קטרקט

1. הפעולות שיש לבצע בימים ובשבועות שלאחר הניתוח

המטופל יקבל הנחיות לאחר ניתוח קטרקט וביניהם יתבקש להשתמש בטיפות עיניים אנטיביוטיות וסטרואידליות במרשם רופא. טיפות עיניים אנטיביוטיות יילקחו לרוב במשך שבוע לאחר הניתוח (אלא אם הרופא יחליט אחרת) וטיפות סטרואידים במשך כחודש עם ירידה הדרגתית במינון על פי הוראת הרופא.

2. שמירה על העין בימים ובשבועות שלאחר הניתוח

על מנת לסייע להליך ההחלמה לאחר ניתוח קטרקט, יש לפעול בימים ובשבועות הראשונים בהתאם להמלצות הרופא. רוב המנותחים יוכלו לבצע פעולות יום יומיות תוך שעות בודדות ובתוך כך גם לצפות בטלוויזיה ולנוע בבית בעצמם. לצד זאת, יש להימנע מנהיגה ביום הניתוח (ולכן חשוב להגיע עם מלווה), להימנע מפעילות גופנית מאומצת או קפיצות או כל פעילות המסכנת פגיעה פיזית בעין.

בשבועות שלאחר הניתוח חשוב לשמור על אזור העין וזאת כדי להבטיח החלמה מניתוח קטרקט בצורה מהירה ולמנוע זיהומים. יש להתהלך בזהירות ולהימנע מפעולות שעלולות להוביל לנפילה או פציעה. כדי למנוע מצב של זיהום העין יש להימנע משחייה, שימוש בג'קוזי ושפשוף העין בשבוע הראשון. כמו כן, יש להימנע בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח מחשיפה לאבק, רוח ומזהמים.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון

רופא עיניים

מומחה ומנתח קטרקט ורשתית

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>