מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט

קטרקט הוא מצב בו עדשת העין הופכת לעכורה. התופעה נפוצה בעיקר בקרב אנשים שעברו את שנות השישים שלהם והיא יכולה להוביל להידרדרות הראיה.

ניתוח קטרקט הוא ניתוח העיניים הנפוץ ביותר ושיעורי ההצלחה שלו גבוהים. עם זאת, כמו כל ניתוח, ישנם סיכונים במהלך הניתוח ויתכן סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט. 

תוכן עניינים

סטטיסטיקת סיבוכים והצלחת ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט מתבצע בהליך פשוט ותחת הרדמה מקומית בלבד. במהלך הניתוח הרופא מוציא את העדשה הטבעית ובמקומה מניח עדשה מלאכותית. עדשה זו תהיה קבועה להמשך חיי המטופל ואת השיפור בראיה אפשר להרגיש תוך שעות עד שבועות ספורים מהניתוח.

אחוז ניתוחי הקטרקט שנכשלים הוא מאוד נמוך. שיעורי ההצלחה של ניתוחי קטרקט עומדים על יותר מ-98%. הצלחה נחשבת סיום של הניתוח כשאיכות הראיה של המנותח משתפרת. כדאי לדעת כי בכ-30% מהמקרים תופיע בעתיד עכירות של הקופסית האחורית. מצב זה נקרא גם "קטרקט משני", הוא לא נחשב לסיבוך או חוסר הצלחה והוא מטופל במרפאה דרך טיפול בלייזר קצר ופשוט.    

מהם הסיבוכים שיכולים להופיע במהלך הניתוח

הסיכוי להופעת סיבוכים במהלך ניתוח קטרקט נמוכים ובמיוחד כשהוא מבוצע על ידי מנתח מיומן. הסיבוכים הנפוצים ביותר הם קרע בקופסית העדשה ופריצת הזגוגית. מנתח מנוסה יתמודד עם המצב תוך כדי הניתוח כך שבסיום הניתוח המטופל ייהנה מאיכות ראיה כמצופה.

סיבוכים נדירים אשר דורשים טיפול על ידי מנתח רשתית הם נפילת העדשה אל קרקעית העין, איבוד של קופסית העדשה ודימום כורואידלי במעטפת העין.

מהם הסיבוכים לאחר ניתוח קטרקט

לאחר הניתוח יכולים להופיע מספר סיבוכים משניים. הטיפול משתנה בהתאם לסיבוך כאשר לרוב הטיפול יתבצע במרפאה באופן פשוט ומהיר, אך לעתים תידרש תגובת חירום מהירה.

תופעה שיכולה להופיע ימים, חודשים או שנים לאחר הניתוח היא תופעת קטרקט משני. במצב זה ישנה עכירות על גבי העדשה המלאכותית וניתן לטפל בה במרפאה בהליך פשוט שנמשך דקות ספורות. לאחר הטיפול חוזרת איכות הראיה.

לאחר הניתוח יתכן ותיווצר בצקת ברשתית. הבצקת מטופלת לרוב באמצעות טיפות עיניים שיותאמו לאחר בדיקת הרופא. סיבוך נדיר יותר שעשוי לדרוש תגובה מהירה הוא היווצרות בצקת בקרנית העין כשטיפול לא מתאים עלול להוביל לצורך בהשתלת קרנית. במקרה זה יש צורך בבדיקת רופא וקבלת החלטה על דרך הטיפול הנכונה ביותר.

מצב חירום לאחר הניתוח

התפתחות של זיהום תוך עיני או היפרדות של הרשתית דורשים תגובה מהירה וזאת כדי לשמור על איכות הראיה בעתיד. בכל מקרה בו לאחר הניתוח חלה הידרדרות מהירה בראיה, יש לפנות לרופא המנתח או לחדר המיון וזאת כדי לקבל טיפול בהקדם האפשרי כשיתכן ויהיה צורך בניתוח נוסף.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון

רופא עיניים

מומחה ומנתח קטרקט ורשתית

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>