מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

ניוון מקולרי

ניוון מקולרי תלוי גיל

(AMD - Age-Related Macular Degeneration)

ניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג) היא מחלת רשתית של הגיל המבוגר המאופיינת בירידה בחדות הראייה, עיוות התמונה שהמטופל רואה ואף ראייה של כתמים שחורים בשדה הראייה.

כמו הרבה מחלות, נמ"ג קשור במטען הגנטי של המטופל (ולכן חשוב שבני משפחתו ייבדקו גם כן) וגם בגורמים סביבתיים (תזונה, שמש? וכו').

תמונת המחשה מנקודת מבטו של החולה עם ניוון מקולרי
תמונת המחשה מנקודת מבטו של החולה

תוכן עניינים

מצבים של ניוון מקולרי

למחלה שני מצבים: המצב "היבש" שבו המחלה יציבה עם חדות ראייה טובה או שהיא מתקדמת מאוד לאט וחדות הראייה יורדת במשך שנים. המצב "הרטוב" הוא מצב שהמחלה פעילה וגורמת לדימום ונוזלים באזור מרכז הרשתית (מקולה).

הטיפול בניוון מקולרי

טיפול במחלה כולל תזונה נכונה, תוספי תזונה מיוחדים (ויטמינים), הזרקות תוך עיניות, טיפולי לייזר שונים, ובמקרים קשים יותר ניתוחי רשתית.

הזרקות תוך עיניות ניתנות למצב של ניוון מקולרי רטוב.

קיימות היום 3 תרופות עיקריות, אבסטין (AVASTIN), לוסנטיס (LUCENTIS) ואייליאה (EYLEA) המוזרקות ישירות לחלל הזגוגית של העין דרך לובן העין.  הטיפול בזריקות נעשה בד"כ בסדרות של 3 זריקות עוקבות בהפרש של כ- 4-6 שבועות וייתכן שהטיפול יימשך חודשים ארוכים ואף שנים.  הזריקה היא פרוצדורה קצרה מאוד הנעשית בהרדמה מקומית בלבד עם טיפות מאלחשות והמטופל חוזר מיד לפעילות שגרתית.

המטופל מונחה לא לשטוף את העין המוזרקת או את אזור הפנים במשך 24 שעות. הזריקה מאוד בטוחה אולם במקרים מאוד נדירים עלולה לגרום לזיהום תוך עיני שמתבטא בעין אדומה וגרויה מאוד, כאב חזק וירידה דרסטית בראייה.

במקרה הנ"ל חובה לפנות מיד לבדיקה עינית (רופא עיניים זמין או מיון).

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט ורשתית למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>