קטרקט

מהו קטרקט?

חוש הראיה הינו החוש החשוב ביותר ופגיעה בראיה גורמת לירידה משמעותית באיכות החיים.

מאחורי הקשתית (הצבע של העין) והאישון מצויה העדשה של העין שתפקידה הוא למקד את קרני האור ויוצרת תמונה על פני הרשתית שעוברת לעיבוד במוח.

באופן נורמלי העדשה זכה. קטרקט (בעברית יָרוֹד), היא עכירות של העדשה שלרוב מופיעה מהעשור השישי לחיים אך לעיתים יכולה להופיע אצל אנשים צעירים (לאחר טיפול בסטרואידים או טראומה לעין) ואף מולד.

עכירות העדשה מפריעה לקרני האור להגיע לרשתית ולכן הראייה מטושטשת.

הטיפול בקטרקט

הטיפול בקטרקט הוא טיפול מאוד נפוץ ובד"כ הליך פשוט וכרוך בניתוח בהרדמה מקומית. במהלך הניתוח אנו מוציאים את העדשה העכורה (הקטרקט) ומשתילים עדשה מלאכותית לתוך השק הטבעי של העדשה. עדשה זו הינה קבועה לכל אורך חיי המטופל.  

הניתוח אורך כ- 20-40 דקות (תלוי בחומרת הקטרקט) ומיד לאחר מכן המנותח משתחרר לביתו עם טיפול בטיפות. את השיפור בראייה ניתן ממש לראות בימים שלאחר הניתוח.

סוגי עדשות

  • עדשה מונופוקלית – עדשה עם תיקון למרחק יחיד (ראייה לרחוק או קרוב).

  • עדשה מולטיפוקלית – עדשה עם תיקון למספר מרחקים (קרוב, מרחק ביניים, רחוק).

  • עדשה טריפוקלית – עדשה עם 3 מרחקי תיקון.

  • עדשה טורית – עדשה צילינדרית המתקנת אסטיגמציה של הקרנית.

  • מונוויז'ון – כאשר מכוונים עין אחת לרחוק ועין אחת לקרוב (כל עין עם עדשה מונופוקלית שונה).

הסיכון בניתוח קטרקט

כמו כל ניתוח עיני הכרוך בכניסה לחלל העין יש סיכוי מאוד נמוך לזיהום, דימום תוך עיני, היפרדות רשתית העלולים לגרום לאיבוד ראייה, נפילה של העדשה או חלקיקיה על פני הרשתית. כיום ניתוח קטרקט מאוד בטוח והסיבוכים די נדירים.

קטרקט משני

קטרקט משני הוא עכירות של שק העדשה המופיעה אצל כל המנותחים (ללא יוצאים מן הכלל) בטווח של חודשים-שנים מניתוח הקטרקט. העכירות הזו גורמת לראייה כדרך "וילון מלוכלך" והטיפול בה נעשה במרפאה (ללא צורך בחדר ניתוח) בעזרת מכשיר לייזר. הניקוי בלייזר לוקח כ-2 דקות ואינו מצריך הרדמה כלל. חשוב להבין כי הקטרקט המשני הוא תהליך טבעי ונחשב כשלב שני לניתוח הקטרקט ולא תופעת לוואי מהניתוח.