מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

קרע ברשתית
טיפול בלייזר

טיפול לייזר לקרע ברשתית הוא אחד הפרוצדורות החשובות ביותר להצלת העין מפני היפרדות רשתית ועיוורון ויכולה למנוע את אחד הניתוחים המסובכים יותר בין ניתוחי הרשתית. 

ד"ר אוחיון מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים.

תוכן עניינים

הגורמים העיקריים

רשתית העין היא רקמה מאוד עדינה ודקה אשר באמצעותה העין מקבלת תמונה של העולם החיצוני העוברת ישירות למוח. במהלך החיים עם הזדקנות העין ובמהלך היפרדות הזגוגית, עלולים להיווצר קרעים או חורים ברשתית. 

קרע ברשתית עלול להוביל להיפרדות רשתית וזו בתורה עלולה לגרום לעיוורון ולכן מדובר במקרה חירום שדורש טיפול בלייזר.

האם אני נמצא/ת באוכלוסיית הסיכון שאולי אצטרך לעבור טיפול לייזר לקרע ברשתית?

קרע ברשתית יכול להופיע אצל כל מטופל/ת, ואף אצל ילדים. גורמי הסיכון לפתח קרע ברשתית הם:

  • היסטוריה משפחתית של קרע ברשתית או היפרדות רשתית.
  • טראומה חזקה לעין
  • ניתוח עיני בעבר
  • קוצר ראייה גבוה (מיופיה, מספר מינוס במשקפיים)
  • רטינופתיה סכרתית בעין
  • היפרדות זגוגית
  • רטינוסכיזיס (פיצול רשתית היקפית)
  • מחלות עיניים בילדים (רטינופתיה של פגות, סינדרום ע"ש סטיקלר – STICKLER, מרפן סינדרום, מחלת FEVR, רטינוסכיזיס הקשור לכרומוזום X, מחלת COATS, מחלות אובאיטיות)

איך אני יכול לדעת שיש לי קרע ברשתית?

קרע ברשתית יכול להופיע ללא סימפטומים כלל או יכול להיות מלווה בנקודות שחורות המופיעות בשדה הראייה, הבזקי אור, צללית או "וילון" מול העין.

מה הסימנים המוקדמים של קרע ברשתית?

התהליך הפיזיולוגי טבעי המקדים את יצירת הקרע הוא היפרדות הזגוגית. הזגוגית הוא החומר הג'ל הממלא את חלל העין ונמצא בצמוד לרקמת הרשתית. במהלך השנים הזגוגית נפרדת מהרשתית (באופן טבעי) ולעיתים יוצרת קרע ברשתית ברגע ההתנתקות. היפרדות זגוגית מאופיינת בראייה של "רחפנים" בשדה הראייה ולעיתים הבזקי אור. במידה וסימפטומים אלו מופיעים יש להתייצב מיד לבדיקה עינית אצל מומחה רשתית.

חורים ברשתית ההיקפית
(Lattice Degeneration and Holes)

אצל חלק מהאנשים (רובם עם קוצר ראייה, מיופיה) ישנם אזורים דקים בהיקף הרשתית הנקראים לטיס ולעיתים בתוכם ישנם חרירים קטנים ברשתית. להבדיל מהיפרדות זגוגית וקרע רשתית, מצב זה הוא לרוב אסימפטומטי ולכן המטופל לא ירגיש זאת. עיניים עם לטיס וחרירים נמצאים בדרגת סיכון מסוימת לפתח היפרדות רשתית ולכן לעיתים מומלץ לטפל באזורים אלו בלייזר על מנת "לחזק" את הרשתית ולמנוע היפרדות רשתית. לעיתים יש מרכיב של משיכה של הזגוגית באזור הלטיס שגם כן מעלה את הסיכון להיפרדות רשתית. לכן מומלץ על כל אדם עם קוצר ראייה להגיע לבדיקה עינית אצל מומחה רשתית גם אם הוא ללא סימפטומים.

טיפול בלייזר לקרע ברשתית או חור ברשתית

הטיפול באמצעות לייזר להגבלת הקרע הוא טיפול מאוד חשוב במניעת היפרדות רשתית. לפני טיפול הלייזר הרופא יזליף טיפות אלחוש (הרדמה) לעין המטופל. לאחר מכן הרופא יניח עדשת מגע על גבי העין על מנת לקבע את העין ולאפשר את מעבר קרני הלייזר ישירות לאזור הרצוי ברשתית. הטיפול אורך דקות ספורות ומטרת הלייזר ליצור הצטלקות סביב הקרע ברשתית על מנת למנוע הידרדרות להיפרדות רשתית ועיוורון.

הטיפול מאוד בטוח ונטול סיכונים. לאחר הפרוצדורה המטופל יכול להרגיש אי נוחות בעין ומעין תחושה של גוף זר או יובש ולכן מומלץ להזליף טיפות נגד יובש בימים שלאחר הלייזר. למרכיבי עדשות מגע עדיף להמתין יומיים שלושה עד לחזרה של שימוש בעדשות מגע.

חשוב לציין כי הלייזר אינו מונע ב-100% הופעה של היפרדות רשתית אך מונע אותה באחוזים גבוהים מאוד. כמו כן, עלולים להיווצר קרעים נוספים בעתיד ולכן חשוב להגיע למעקב מסודר.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית וקטרקט, מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית וקטרקט, מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים.

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אוחיון מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף