היפרדות רשתית

מהי היפרדות רשתית (Retinal Detachment)?

היפרדות רשתית, מצב בו הרשתית מתנתקת ממקומה האנטומי בחלק האחורי של גלגל העין בצמוד לשכבת הדמית (כורואיד).

שכבת הדמית מספקת את צרכי החמצון של הרשתית, ובעת ניתוק במידה ואין חיבור מהיר יגרם נזק בלתי הפיך לתאי הרשתית. 

בשל כך מוגדרת היפרדות רשתית כמצב חרום אשר עלול להוביל לאבדן ראיה ודורש טיפול מיידי. 

תוכן עניינים

תסמיני היפרדות רשתית

תחילת התהליך הינו עם היפרדות זגוגית ולכן תסמיני היפרדות רשתית הינם הופעת רחפנים, נקודות שחורות, הבזקי אור, "וילון" בשדה הראיה או ירידה בראייה וזאת ללא כל תחושת כאב.

הוילון מתחיל בד"כ בהיקף שדה הראיה ומתקדם עד לאובדן ניכר של הראיה.

הפרדות רשתית עם קרע רשתית
היפרדות רשתית עם קרע רשתית

במידה ולא מטפלים במצב זה, אובדן הראיה נשאר לתמיד.  גורמי סיכון להיפרדות רשתית כוללים מיופיה (קוצר ראיה), חבלה בעין, ניתוח עיני קודם (כגון ניתוח קטרקט בעין), אירוע קודם של היפרדות רשתית בעין השנייה.

דרכי הטיפול

קיימות מספר שיטות ניתוחיות לטיפול בהיפרדות רשתית.

קרע והיפרדות חלקית של הרשתית לעיתים יטופלו באמצעות הזרקת גז לחלל זגוגית העין ויצירת צלקת על ידי הקפאה או על ידי לייזר. טיפול זה הינו קל ואינו דורש הרדמה כללית, אך מתאים רק לחלק קטן מן המקרים.

בשאר המקרים, כאשר קיימת משיכה ניכרת של הרשתית על ידי זגוגית העין או שישנם קרעים מרובים או קרעים בהיקף התחתון של הרשתית והתנאים אינם מתאימים להזרקת גז, יבוצע ניתוח הנקרא ויטרקטומיה ובמהלכו מבוצעת כריתת ג'ל הזגוגית.

במהלך הניתוח תוצמד הרשתית לדופן העין.  קרע ברשתית יאוחה על ידי קרני לייזר. לאחר שהרשתית תוצמד למקומה התקין, ימלא המנתח את חלל העין בגז או בשמן סיליקון.  מספר שבועות לאחר הניתוח, יחליפו נוזלי העין בהדרגה את בועת הגז, וזו תעלם מהעין. במידה והושאר שמן סיליקון בחלל העין, יזדקק המנותח לניתוח נוסף להוצאתו.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט (Cataract), רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי עיניים למבוטחי מכבי או באופן פרטי.

מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>