מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

תיקון ניתוח קטרקט שנכשל

אחד מליקויי הראיה הנפוצים בקרב מבוגרים הוא קטרקט. זוהי תופעה של עכירות עדשת העין והטיפול נעשה בניתוח במהלכו מסירים את העדשה העכורה ושמים במקומה עדשה מלאכותית. ניתוח קטרקט הוא אחד מהניתוחים הנפוצים והמוצלחים שנעשים היום.

על אף שניתוח קטרקט נחשב לבעל אחוזי הצלחה גבוהים, עדיין עלולים להיווצר במהלכו ואחריו סיבוכים. הסיכונים לסיבוכים בעקבות ולאחר הניתוח גבוהים יותר בקרב מנותחים בעלי רקע של ניתוחי רשתית, טראומה באזור העין ושינויים אנטומיים המקשים על מהלך הניתוח.

תוכן עניינים

סטטיסטיקת ניתוחי קטרקט שנכשלים

אחוז ההצלחה של ניתוחי קטרקט עומד על כ-98%. במקרים מסוימים יכולים להיות סיבוכים במהלך הניתוח כשהנפוצים ביותר הם פריצת הזגוגית או קרע בקופסית העדשה. מנתח מיומן יוכל לטפל באלה תוך כדי הניתוח כך שבסופו ייהנה המנותח מתוצאות טובות ומאיכות ראיה.  

כשלים נדירים אשר יכולים להופיע במהלך הניתוח יהיו נפילת העדשה לקרקעית העין, דימום במעטפת העין (נקרא גם דימום כורואידלי) ואיבוד של קופסית העדשה. כשלים אלו דורשים טיפול המשך ובדרך כלל מדובר בניתוח נוסף.    

בעיות שיכולות להופיע בתהליך ההחלמה

לאחר הניתוח יכולות להופיע תופעות שונות וביניהן בצקת של הקרנית או החלון החיצוני של העין. הדבר יוביל לראיה מטושטשת ולרוב הטיפול ידרוש שימוש בטיפות עיניים עם סטרואידים או תרופה אחרת במרשם רופא.

בעיה נוספת היא התפתחות של זיהום תוך עיני, אנדופתלמיטיס (endophthalmitis). השכיחות להופעת הזיהום עומד על פחות מ-1 על כל 1000 ניתוחים. ניתן למנוע את הזיהום על ידי הזרקת תמיסה אנטיביוטית בלשכה הקדמית של העין בסיום הניתוח ושמירה על היגיינה ושימוש נכון בטיפות לאחר הניתוח. לאחר הניתוח יש להקפיד על שטיפת ידיים לפני שנוגעים בעין ולפני השימוש בטיפות עיניים.

היפרדות רשתית

ניתוח קטרקט יכול להגדיל במידה מועטה את הסיכון להיפרדות הרשתית. הדבר אינו מעיד על ניתוח קטרקט שנכשל אך דורש התייחסות מידית. הסימנים להיפרדות רשתית הם הופעה פתאומית של הבזקי אור או כתמים זעירים ש"מרחפים" בשדה הראיה וכמובן ירידה בראייה.

מצב זה נחשב למצב חירום הדורש התייחסות מידית. טיפול מוקדם מפחית את הסיכון לפגיעה בראיה. יש לציין כי מצב זה הוא אינו תוצאה של ניתוח הקטרקט אך השכיחות שלו עולה במעט לאחר הניתוח.

תופעות נוספות שיכולות להופיע לאחר ניתוח קטרקט

ישנן תופעות אשר יכולות להופיע לאחר הניתוח ולהעלות חששות. התופעות הללו אינן מצביעות על כשל הניתוח, חלקן יעברו מעצמן וחלקן דורשות טיפול נוסף. בין היתר יכול להופיע לחץ תוך עיני וזאת לרוב תוך 72 שעות מהניתוח. מקרה זה מטופל בדרך כלל על ידי טיפות עיניים במרשם רופא.

תקופה לאחר הניתוח יכול להופיע קטרקט משני. זוהי עכירות של העדשה המלאכותית והיא מטופלת גם כן בהליך פשוט אשר אורך דקות ספורות בלבד. הדבר אינו מעיד על ניתוח קטרקט שנכשל אלא תופעה שמופיעה באחוזים גבוהים של המטופלים.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון

רופא עיניים

מומחה ומנתח קטרקט ורשתית

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>