ניתוח קטרקט

מתי מומלץ לעבור ניתוח קטרקט

כאשר יש ירידה בראייה המפריעה לתפקוד בחיי היום יום כמו למשל סנוור בלילה, טשטוש ראייה, שינוי מספר במשקפיים שקורה לעיתים תכופות מדי, עכירות בראייה אז יש אינדיקציה לניתוח קטרקט המשפר משמעותית את הראייה ולכן את איכות החיים.

תוכן עניינים

רופאי עיניים מומלצים לניתוח קטרקט משתמשים בשלוש שיטות

ניתוח פאקואמולסיפיקציה

בניתוח זה המנתח ממיס את הקטרקט הקשה לחלקים קטנים על מנת לשאוב אותם מתוך העין ובמקומם להשתיל עדשה מלאכותית הנשארת בעין המטופל כל חייו.

ניתוח בלייזר

בניתוח זה, המומחה לניתוח קטרקט משתמש בלייזר על מנת לחלק את גרעין הקטרקט לחלקים קטנים ובעצם מחליף חלק קטן מניתוח האמולסיפיקציה, לאחר השימוש בלייזר בכל מקרה יש שימוש במכשיר האמולסיפיקציה.

ניתוח מנואלי

ניתוח זה מיועד למקרים של קטרקט מאוד קשה והוא נעשה בצורה מנואלית (ידנית). בניתוח זה המנתח מבצע פתח גדול בדופן העין והקטרקט מוצא בשלמותו מהעין. לעיתים בניתוח זה נדרשת השתלה של עדשה מיוחדת למקטע הקדמי של העין.

עין בריאה מול עין שצריך לעבור ניתוח קטרקט

הכנות לקראת הניתוח

 • לפני הניתוח אין צורך בהפסקת תרופות או טיפות קבועות לעיניים, חשוב מאוד להקפיד על נטילת תרופות קבועות של לחץ דם וסכרת על מנת להגיע במצב אופטימלי לניתוח הקטרקט.
 • לא נדרש צום לפני ניתוח קטרקט שנעשה בהרדמה מקומית אך יש צורך לבצע אק"ג ולהמציא אישור מרופא המשפחה כי אין מניעה רפואית לביצוע הניתוח ביחד עם ההיסטוריה הרפואית של המטופל.
 • במידה והניתוח מתוכנן להיות בהרדמה כללית יש צורך לבצע אק"ג, בדיקות דם כלליות, צילום חזה, ובדיקה מקדימה אצל המרדים, כמובן ביום הניתוח חובה צום של 6 שעות טרם הניתוח.

מהלך הניתוח

 • ניתוח קטרקט אורך כ-15 דקות ונעשה בשכיבה על הגב ובד"כ בהרדמה מקומית בטיפות ואינו כואב כלל.
 • לאחר הרחבת אישונים וחיטוי העין המטופל מכוסה בסדין סטרילי כאשר רק העין המנותחת נשארת לא מכוסה.
 • מנתחי קטרקט משתמשים במפשק עפעפיים על מנת לשמור על העין פקוחה כך שמצד המטופל אין מאמץ.
 • על המנותח להסתכל ישירות למרכז האור במהלך כל הניתוח.
 • בניתוח קטרקט, המנתח מוציא את העדשה העכורה (הקטרקט) מהשק הטבעי של העין דרך פתחים מאוד קטנים בקרנית העין ולאחר מכן משתיל עדשה מלאכותית לאותו השק.
 • לאחר מכן המטופל משוחרר לביתו עם מגן עין מפלסטיק.
ניתוח קטרקט בלייזר - אחד מהשיטות המקובלות ע"י מנתח קטרקט מומלץ / רופאים מומלצים

סיכונים / סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט

כל ניתוח עיניים מתבצע תוך כניסה לחלל העין ויש סבירות מאוד נמוכה לזיהום, דימום תוך עיני, היפרדות רשתית העלולים לגרום לאיבוד ראייה,  נפילה של העדשה או חלקיקיה על פני הרשתית. בעידן הנוכחי והתקדמות המדע, ניתוח קטרקט ע"י מנתח קטרקט מומלץ ומנוסה נחשב מאוד בטוח והסיכוי לסיבוכים הוא נדיר.

מה זמן ההחלמה לאחר ניתוח קטרקט

 • בערב לאחר הניתוח בד"כ יש תחושה של "חול" או גוף זר בעין, דבר נורמלי לחלוטין שעובר לאחר יום יומיים.
 • הראייה יכולה להיות מטושטשת ב-4 ימים הראשונים לאחר הניתוח ולעיתים נמשכת גם שבוע, ולאחר מכן צפוי שיפור ניכר בראייה.
 • יש לזכור כי הניתוח מפחית את התלות בצורך במשקפיים לאחר הניתוח אך ייתכן כי תהיה שארית של מספר או צילינדר קטן שיצריך תיקון עם משקפיים בעתיד.

המלצות והנחיות לטיפול בצורה נכונה בעין לאחר הניתוח

 • הטיפול לאחר ניתוח הקטרקט נעשה ע"י טיפות עיניים.
 • יש צורך להזליף שני סוגי טיפות, אנטיביוטיקה (למשל אופלוקס) וסטרואידים (למשל פרד פורטה).
 • את האנטיביוטיקה לרוב נוטלים למשך כשבוע (אלא אם המנתח החליט אחרת) ואת הסטרואידים נוטלים למשך כחודש ימים במינון לפי המלצת המנתח (ירידה הדרגתית כל שבוע).

שאלות ותשובות

ניתוח קטרקט אינו כואב כלל, בניתוח משתמשים בטיפות הרדמה מקומית המספקות הרדמה מצויינת לעין.

ניתוח קטרקט לרוב נעשה בהרדמה מקומית. במידה ויש מטופלים עם קלאוסטרופוביה או מטופלים שאינם מסוגלים לשכב ללא תזוזה או לשתף פעולה בזמן הניתוח ההמלצה היא לבצע את הניתוח בהרדמה כללית.

ישנן 5 סוגי עדשות בניתוח קטרקט:

 • מונופוקלית – תיקון למרחק קרוב או רחוק.
 • מולטיפוקלית – תיקון למספר מרחקים (רחוק, מרחק ביניים, קרוב).
 • טריפוקלית – 3 מרחקי תיקון.
 • מונוויז'ון – תיקון עין אחת לרחוק ועין אחת לקרוב.
 • טורית – תיקון אסטיגמציה של הקרנית.

הניתוח נמשך בין 40-15 דקות ותלוי בחומרת הקטרקט.

אחוזי הצלחה של ניתוח קטרקט הוא 98%.

השיפור בראייה כבר מתחיל מיום לאחר הניתוח ושיפור נוסף שבוע לאחר הניתוח. תוצאות סופיות כחודש וחצי לאחר הניתוח.

בשבוע הראשון לאחר הניתוח מומלץ לא להרטיב את העין המנותחת במים, לא להיכנס לבריכה/ ים, לא לצבוע את השיער. ההמלצה היא מנוחה בשבוע הראשון וכמובן צריך להבין באיזו פעילות רגילה מדובר (האם מדובר במתאגרף? האם בעבודה משרדית? םעילות ספורטיבית מאומצת ומסוכנת?).

קטרקט מרגע שנותח אינו יכול לחזור אך יש מושג שנקרא קטרקט משני, שזו עכירות של הקופסית שבה העדשה נמצאת. העכירות הזו מופיעה אצל כל המנותחים בטווח זמן של חודשים או שנים וגורמת לעכירות נוספת בראייה ויש צורך בניקיון חד פעמי של הקופסית בלייזר על מנת לשפר ראייה.

בין חודש וחצי לחודשיים לאחר הניתוח לאחר שהעדשה התייצבה.

מומלץ להמתין 4-3 ימים עד לחזרה לנהיגה. בעיקרון אם הראייה טובה (מעל 6/12 בעין אחת לפחות) ואין צמצום ניכר של שדה הראייה מסיבה כלשהי ולמנותח אין קושי או סנוור בנהיגה, אין בעיה לנהוג.

ניתוח קטרקט נעשה ללא תפרים אלא אם כן נעשה ניתוח בצורה מנואלית.

ניתן לתקן אסטיגמציה בעין במידה ובניתוח הושתלה עדשה טורית.

חשוב לזכור שלא תמיד ניתן לתקן את כל האסטיגמציה וייתכן כי תישאר אסטיגמציה קלה לאחר הניתוח ואף אולי יהיה צורך בתיקון במשקפיים.

קטרקט משני זו עכירות של הקופסית שבה העדשה נמצאת. העכירות הזו מופיעה אצל כל המנותחים בטווח זמן של חודשים או שנים וגורמת לעכירות נוספת בראייה ויש צורך בניקיון חד פעמי של הקופסית בלייזר על מנת לשפר ראייה.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>