מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

קרע ברשתית

קרע ברשתית העין הוא סדק אשר מתפתח ברקמת הרשתית. עליה בגיל וגורמים נוספים מובילים לכך שג'ל הזגוגית מתרחק ונפרד מרשתית העין הנמצאת בחלק האחורי ביותר של העין. 

הליך זה נקרא היפרדות זגוגית והוא מתקיים בכל עין כאשר ישנם אנשים אצלם ג'ל הזגוגית נמצא בתאחיזה חזקה לרשתית וההתרחקות מובילה למשיכת רקמת הרשתית ועשויה להוביל להיווצרות קרע ברשתית.

קרע ברשתית הוא מצב דחוף הדורש טיפול מיידי בלייזר. 

ד"ר אוחיון מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים.

תוכן עניינים

קרע ברשתית העין תסמינים

עם היווצרות קרע ברשתית עשוי המטופל לחוות תחושה של "עצמים צפים" בשדה הראיה והבזקי אור. העצמים הללו יכולים להיות מתוארים כ"עננים נעים", נקודות קטנות או כקורי עכביש בשדה הראיה של העין. 

במקרים בהם בנוסף לקרע מופיע גם דימום זגוגיתי או היפרדות של הרשתית, תיתכן פגיעה בחדות הראיה עם הפרעה בשדה הראייה (ראייה מטושטשת וראייה של וילון).

ממה נגרם קרע ברשתית העין

קרע ברשתית יכול להיווצר בשל סיבות רבות ויש לציין כי הגורמים השונים מגדילים את הסיכוי להיווצרות הקרע ולא מחויב כי הופעתם אכן תוביל לקרע או היפרדות רשתית.

גיל מבוגר 

ככל שהגיל עולה הסיכוי להיווצרות קרע ברשתית.

קוצר ראיה 

ישנה קורלציה בין קוצר ראיה גבוה (מיופיה גבוהה) לבין היווצרות קרע ברשתית. בקוצר ראיה הרשתית נוטה להיות דקה מאד ומכאן רגישה לשינויים מבניים של העין.

היסטוריה משפחתית

במקרים בהם הופיע קרע ברשתית לאחד מבני המשפחה יתכן מאד שהמטופל יהיה בקבוצת סיכון ויש לבדוק עם הרופא המטפל בנוגע לתכיפות המעקבים.

קרע ברשתית בעין השנייה 

קרע ברשתית יכול להופיע בעין אחת ולאחר מכן הסבירות לכך שיופיע בעין השנייה גבוהה.

ניתוח עיניים קודם 

ניתוחים בעיניים כמו ניתוח קטרקט או ניתוח רשתית יכולים להגביר את הסיכון להיווצרות קרע ברשתית.

טראומה לאזור העין 

פגיעה בעין ובאזור העין עלולה להוביל לפגיעה ברשתית. כמו כן, השתתפות בספורט בעל סיכון גבוה לפגיעות ראש מעלה את הסיכון.

אבחון וטיפול

אבחון הקרע יכול להתבצע בבדיקה שגרתית כאשר למטופל אין תלונות מוקדמות אך לרוב אין זה המצב והמטופל מרגיש שינוי בשדה הראיה, בעין אחת או בשתי העיניים. האבחון מתבצע בבדיקה עינית לאחר הרחבת האישון ע"י טיפות.

המטרה של האבחון היא לזהות האם ישנו קרע ברשתית, מה גודלו ומיקומו, מהי מידת החומרה שלו וכל זאת כדי לקבל החלטה בנוגע לדחיפות ולדרך הטיפול.

הטיפול יכול להתבצע בדרכים שונות בהתאם למצב המטופל. במקרים בהם הקרע נחשב ל"קל" (בבדיקה נראה חור שטוח) ועם סיכון נמוך להוביל להיפרדות רשתית, יתכן שלא יהיה צורך בטיפול אלא במעקב בלבד. במידה והרופא החליט שיש צורך לטפל בקרע יעמוד לרשותו טיפול הלייזר.

טיפולי לייזר לקרע ברשתית

טיפול לייזר לקרע ברשתית נחשב לבטוח ואין לו השפעה שלילית על הראיה. ניתוח לייזר מתבצע תחת הרדמה מקומית. לפני הפרוצדורה יטפטף הרופא טיפות עיניים לאלחוש והרדמת האזור כך שיוכל להניח עדשת מגע על גבי העין על מנת לבצע את הטיפול. בשלב זה יתכן שהמטופל ירגיש אי נוחות קלה אך לא כאב משמעותי.

במהלך הפרוצדורה הרופא יוצר ריתוך נקודתי מסביב לקצוות הקרע וזאת מתוך מטרה לעצור את ההתקדמות שלו ולמנוע את סכנת היפרדות הרשתית. בשלב זה המטופל ירגיש מעין כאב דוקר עמוק אך לא חזק בזמן הפעלת הלייזר. בסיום הטיפול המטופל יתאושש לזמן קצר וישוחרר לביתו עם הנחיות החלמה והזמנה לביקורת.

ברגע שהתפתח קרע ברשתית הסיכוי להתפתחות קרעים נוספים גבוה וכך גם הסיכון להתפתחות קרע בעין הבריאה. לכן, חשוב מאד להגיע לביקורות כפי שהומלץ ולוודא כי אין שינויים שעלולים לפגוע ולהוביל להידרדרות הראיה. 

יש לציין כי בדרך כלל יידרש טיפול לייזר אחד לקרע אך יתכנו מקרים בהם יהיה צורך בטיפול ממושך יותר. ישנם מצבים בהם טיפול הלייזר אינו מספק ויהיה צורך בטיפול מסוג אחר הנקרא קריו (טיפול בקור).

קרע ברשתית - החלמה

הטיפול בלייזר אורך דקות ספורות בלבד ולאחריו מתחילה ההחלמה. בסיום הטיפול תיתכן תחושת אי נוחות אשר נגרמת בשל שימוש בעדשת המגע, ובטיפות להרחבת האישונים. כל התחושות הללו זמניות ואפשר לצפות להקלה תוך שעות ספורות.

ההתאוששות מהליך טיפול קרע ברשתית נחשב לפשוט ומהיר. עם זאת, בשל תחושת הטשטוש יש לעזוב את המרפאה עם מלווה וכן להימנע מפעולות מאומצות לתקופה עליה יורה הרופא. 

המטופל יוכל לחזור לשגרת חייו תוך זמן קצר אך יתבקש להגיע לבדיקות ומעקבים וזאת כדי להבטיח כי לא יתפתחו קרעים נוספים שעלולים לפגוע בראיה. לעיתים תהיה תחושה של "גוף זר" או תחושה חולית בעין בימים שלאחר טיפול הלייזר ולכן במקרה כזה מומלץ להשתמש בטיפות נגד יובש.

חשוב לציין כי אפקט הלייזר בא לידי ביטוי כ-3 שבועות לאחר הפרוצדורה וההגנה מפני היפרדות רשתית אינה מיידית ולכן כל שינוי בראייה, בכמות הרחפנים או הבזקי אור מצריך בדיקה מיידית. נוסיף ונאמר כי טיפול הלייזר אינו מגן במאת האחוזים מפני היפרדות רשתית אלא מוריד משמעותית את שיעור המקרים.

ד"ר אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית וקטרקט, מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית וקטרקט, מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף במידת הצורך וחוסך פנייה למיון בבית חולים.

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אוחיון מבצע את טיפולי הלייזר לקרע ברשתית במרפאתו באופן דחוף