מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

סוגי קטרקט

קטרקט הוא תופעה בה איכות הראיה נפגעת בשל עכירות עדשת העין. ישנם מספר סוגי קטרקט והאבחון נעשה בבדיקה מקצועית של העין. כל סוג קטרקט עשוי לקבל טיפול שונה כאשר באופן כללי, אחוזי ההצלחה של הטיפולים גבוהים במיוחד.

תוכן עניינים

סוגי קטרקט בעין המופיעים בעיקר לאחר גיל 60

הקטרקט מאפיין את הגיל השלישי ושכיחותו עולה עם הגיל. ישנם שלושה סוגי קטרקט המאפיינים גיל זה: קטרקט גרעיני, קטרקט קורטיקלי וקטרקט תת קפסולרי אחורי.

קטרקט גרעיני

קטרקט גרעיני הוא הנפוץ ביותר והוא מתבטא בעכירות שמופיעה במרכז עדשת העין ומתפתחת אל הגבולות החיצוניים. העכירות חוסמת את האור שנכנס דרך האישון והראייה תחמיר עד לניתוח קטרקט.

קטרקט קורטיקלי

קטרקט קורטיקלי מתבטא בעכירות של הגבולות החיצוניים של עדשת העין אשר מתקדמת אל המרכז. המטופל יכול לחוות סנוור בעת חשיפה לאור בוהק, במיוחד בחשיכה ובבדיקה הרופא יראה כתמים לבנים על עדשת העין.

קטרקט תת קפסולרי

קטרקט תת קפסולרי  אחורי הוא סוג הקטרקט הנדיר ביותר ובמקרים מסוימים יופיע גם אצל צעירים לאחר פגיעה באזור העין. קטרקט זה מתחיל בחלק האחורי של העדשה בשל נדידת תאים למעטפת האחורית של העין.

קטרקט מולד

סוג קטרקט נוסף הינו קטרקט מולד, מחלה אשר קשורה בתינוקות רכים בשל נסיבות הקשורות בהריון או נסיבות תורשתיות. הקטרקט יכול להופיע מיד לאחר הלידה או שנים אחריה והוא עשוי להוביל לבעיות ראיה ולעתים גם לעיכוב התפתחותי בתינוקות. עם זיהוי הקטרקט יש להחליט על אופן הטיפול בהקדם כדי למנוע את הפגיעה בראיה בטווח הארוך.

קטרקט בעקבות פגיעה חיצונית

קטרקט יכול להופיע גם בעקבות גורם חיצוני כמו טראומה באזור העין וחשיפה לקרינה. קטרקט טראומטי הוא תוצאה של פגיעה בעין או באזור שלה או בשל חדירה של גוף זר אל העין. כיוון שהקטרקט הוא תוצאה של גורם חיצוני, אפשר לראות גם צעירים וגם מבוגרים שסובלים מכך. ההחלטה על אופן הטיפול תתקבל בהתאם למורכבות הפגיעה.

קטרקט קרינה

סוג נוסף של קטרקט הוא קטרקט קרינה והוא נגרם בשל חשיפה לקרינה לאורך זמן ממושך. הקטרקט מאפיין חולי סרטן אשר עוברים הקרנות וכן בקרב צוותים רפואיים ואנשים שחשופים ביום יום לקרינה במסגרת עבודתם. ניתוח יכול להחזיר את חדות הראיה אך ההחלטה כיצד לבצע אותו תתקבל בהתאם למצב הנוכחי של העין והמטופל.

קטרקט משני

קטרקט משני הוא תופעה של עכירות המופיעה על העדשה המלאכותית בקרב מנותחי קטרקט. מבחינת הראיה, המטופל ירגיש שהראיה שלו "מלוכלכת". זהו תהליך טבעי אשר יכול להופיע חודשים או שנים לאחר ניתוח הקטרקט והוא מטופל במרפאה באמצעות לייזר בהליך קצר של כשתי דקות בלבד.

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, רשתית וזגוגית העין מבצע ניתוחי קטרקט למבוטחי מכבי או באופן פרטי.

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון

רופא עיניים

מומחה ומנתח רשתית וקטרקט