מרפאה פרטית :          052-797-9296

זימון תור לחברי מכבי: 03-519-3578 

נקודות שחורות
בעיניים

נקודות שחורות בעיניים (זבובים בעיניים או קורי עכביש בעיניים) מופיעות ככתמים קטנים בשדה הראייה של רוב האנשים ומקורם בחלל הזגוגית של העין. הם עשויים להתבלט כאשר המטופל מסתכל על משהו בהיר, כמו נייר לבן או שמיים כחולים. הם עלולים לעצבן, אך לרוב לא צריכים להפריע לראייה. ייתכן שהסיבה לכך היא היפרדות זגוגית העין ולכן חשוב להיבדק אצל רופא עיניים בהקדם.

תוכן עניינים

מהן נקודות שחורות בעיניים (זבובים או קורי עכביש בעיניים)?

הזגוגית היא החומר הג'לי הממלא את חלל העין שלנו ועשוי מסיבי קולגן. עם השנים הזגוגית הופכת להיות יותר מימית ומשנה את ההרכב של אותם סיבים כך שתשבורת האור על אותם סיבים יוצרת צל על פני רשתית העין והמטופל מתחיל לראות "קורי עכביש / רחפנים/ צַפוֹנִים / זבובים" או נקודות שחורות בעין.

מהם הגורמים לנקודות השחורות (קורי עכביש או זבובים בעיניים)?

גיל

בתהליך היפרדות זגוגית העין, הזגוגית מתכווצת עם העלייה בגיל ויוצרת מרקם סיבי וגושי שנראה כגופים צפים.

מחלות דלקתיות

אובאיטיס אחורית עלולה ליצור עכירויות בזגוגית שעושים אפקט של צל הנופל על פני הרשתית.

דימום זגוגיתי

דימום בחלל הזגוגית מכל סיבה שהיא (סכרת, קרע ברשתית, טראומה, היפרדות זגוגית) גורמת לנקודות שחורות בראייה.

חורים בהיקף הרשתית

לעיתים הזגוגית מושכת את הרשתית ויוצרת חור ברשתית וכתוצאה מזה נוצר גופיף צף הנקרא אופרקולום המופיע בשדה הראייה של המטופל.

ניתוחי עיניים והזרקות

כל פעולה פולשנית בעין עלולה ליצור גופיפים צפים בחלל הזגוגית. בהזרקות תוך עיניות לעיתים ישנה כניסה של בועיות אוויר קטנות לחלל הזגוגית ואלה ייספגו תוך מספר ימים.

מי המטופלים שנמצאים בסיכון?

  • מטופלים מעל גיל 50
  • אנשים עם קוצר ראייה גבוה (מיופיה, מספר מינוס במשקפיים)
  • לאחר טראומה עינית
  • לאחר סיבוכים של ניתוח קטרקט
  • סיבוכים עיניים של סכרת
  • דלקות תוך עיניות

מתי יש לפנות לרופא?

כל מטופל אשר רואה נקודה שחורה בעין, רחפנים, קורי עכביש או זבובים בעין זקוק לבדיקה עינית בהקדם ולאחר מכן להשאר במעקב שגרתי מדי כמה חודשים או אחת לשנה. הרחפנים הם בעצם עכירות בזגוגית העין. במידה ויש שינוי בכמות או בצורת קורי עכביש / הרחפנים / הזבובים / הנקודות השחורות שהמטופל רואה או לחילופין הופעה של הבזקי אור או "ברקים" יש לפנות לבדיקה עינית בדחיפות אצל מומחה רשתית על מנת לשלול קרעים ברשתית או היפרדות רשתית.

איך ניתן לטפל בנקודות שחורות בעין?

ברוב המקרים אין צורך בטיפול ברחפנים (זבובים בעין, קורי עכביש בעין, נקודה שחורה בעין) ויש להמתין עד אשר המוח יתרגל ויתעלם מנוכחותם. ישנם מקרים בהם גודל, כמות הרחפנים או סמיכות העכירות בזגוגית העין כל כך גדולה עד כדי הפרעה לחיי היומיום. הפתרון הדפיניטיבי לסילוק עכירויות הזגוגית הוא ניתוח ויטרקטומיה. בניתוח זה הנעשה תחת הרדמה מקומית, נכנסים דרך לובן העין לחלל הזגוגית ומסירים את הזגוגית והעכירויות שבתוכו.

ראיון עם ד"ר אוחיון בוואלה בנושא נקודות שחורות בעיניים

נגן וידאו אודות היפרדות זגוגית - נקודות שחורות בעיניים - תמונת כיסוי לראיון עם דוקטור אבי אוחיון בוואלה

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית וקטרקט, מנתח רשתית, זגוגית וקטרקט, מבצע ניתוחי עיניים למבוטחי מכבי או באופן פרטי. מעבר לאודות ד"ר אבי אוחיון >>>

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים, מומחה רשתית  וקטרקט, מנתח רשתית, זגוגית וקטרקט, מבצע ניתוחי עיניים למבוטחי מכבי או באופן פרטי.

מומלץ לקרוא

ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט, מבצע ניתוחי רשתית וקטרקט דרך מכבי, מכבי זהב ובאופן פרטי

ד"ר אבי אוחיון

רופא עיניים

מומחה ומנתח רשתית וקטרקט